تبلیغات
جو زده - خواب های خودمان را ثبت کنیم!!!

خواب های خودمان را ثبت کنیم!!!

جمعه 21 اسفند 1388

نویسنده: معین امیری | طبقه بندی:درد و دل، مقاله، تحلیل، 

ما هر شب می خوابیم و هر شب خواب میبینیم اما یک ساعت بعد از بیدار شدن خوابمان را فراموش میکنیم. ما یک سوم زندگی خود را در خوابیم اما نمی دانیم در خواب به ما چه میگذرد و یا به آن توجهی نمی کنیم اما نکته همین جاست  اگر خواب اهمیتی نداشت پس چرا خواب میبینیم آیا یک لحظه هم با خودتان نیندیشیده اید شاید هر شب خواب دیدن چیزی ورای تصاویر درهم استراحت ذهن شما باشد. آیا یک بار هم که شده به آن به عنوان کلید صندوقی نگاه نکرده اید که شاید جواب تمام مشکلات ، معضلات و معما های بشریت در آن نهفته باشد.

ما معمولا هر شب 7 ساعت میخوابیم درست هنگام بیدار شدن ذهن ما پر است از ماجرا های خواب شب قبل که شاید محتوی چند ثانیه و یا چند سال خاطره و اطلاعات باشد که بسیاری نمایانگر سر فصل های اصلی فعالیت ذهنی ماست. این خواب ها گاهی قوانین دنیای جاری را میشکنند و قالب فردیت ما را تغییر می دهند و گاهی حتی شخص دیگری را  در دنیایی متفاوب در حیطه اختیاری ما قرار میدهند اما  چند ثانیه بعد  از بیدار شدن و شروع فعالیت ذهنی همه آن ها از ذهن ما پاک خواهند شد تا جایی که بعضی به این امر معترضند که شب ها اصلا خواب نمیبینند. پس ما یک زندگی موازی به اندازه یک سوم تمام عمر داریم که به آن توجه نمیکنیم و از کنار آن به سادگی عبور میکنیم .

در نتیجه بسیاری یا اصلا خواب های خود را به یاد ندارند و یا نکات برجسته آن را به صورت مبهم و گنگ به یاد می آورند که آن هم در طول روز کمرنگ تر و در نهایت نابود خواهد شد.

و این نکته باعث شد یک شب که می خواستم بخوابم به این امر فکر کنم که اگر مردم به علاوه یک دفترچه خاطرات که هر شب خاطره های آن روز خود را در آن ثبت میکنند یک دفترچه خواب داشته باشند و هر صبح خوابی که شب قبل دیده اند را در آن ثبت کنند چه اهمیتی میتواند داشته باشد پس یک دفترچه و خودکار بالای سر خود گذاشتم و صبح هر چیز که از خواب شب قبل در ذهنم مانده بود را ثبت کردم و در نهایت امروز که دفترچه را مرور کردم به نتایج به دور از انتظاری رسیدم که بسیار اعجاب آور بودند.

شاید یکی از مهم ترین مزایای این کار این باشد که شما به راحتی و کمترین مهارت در روانخوانی و روانشناسی می توانید به زوایای مختلف شخصیتی خود پی ببرید علایق ، نگرانی ها ، استرس ها ، ترس ها یی که شما با آن ها دست به گریبانید و حتی خودتان هم متوجه آن ها نشده اید اما در ضمیر نا خود آگاهتان ضبط شده اند و در بعضی مواقع شما را آزار میدهند به سادگی در قالب خواب بروز میکنند و به راحتی قابل فهم میشوند پس دیگر نمیتوانند آزار دهنده باشند و بی دلیل ذهن را در روز مشغول کنند. تحقیقات نشان داده 60 درصد نگرانی ها دلشوره ها عصبی بودن ها از ضمیر ناخود آگاه نشئت گرفته و خود شخص حتی نمیداند چرا چنین احساسی دارد.

یکی از کسانی که بیشترین تحقیقات را در زمینه خواب انجام داده روانپزشک بزرگ زیگموند فروید است که با مطالعه کتاب تفسیر خواب او و مطابقت دادن آن با ثبتیات خودتان از خواب ها به آن چنان دیدگاه عمیقی از زوایای تاریک خودتان خواهید رسید که همین شناخت ها میتواند منشا بسیاری از صفاتی باشد که تمام مشکلات اجتماعی و شخصیتی شما را برطرف سازد.

از قدیم ها همیشه خواب با نگاه رخدادی مرموز و گاهی شیطانی مورد بررسی قرار میگرفته است بسیاری خواب را کلید رویداد های آینده میدانستند و با تعمق در آن و روش های مختلف تعبیر خواب سعی داشتند آینده را پیشگویی کنند ولی بعضی دیگر همچون فروید بر این عقیده بودند که خواب تنها مخلوطی از احساسات و تفکرات یک ذهن خسته در حال استراحت است که به جز تحلیل های روانشناسانه بر روی فرد به هیچ درد دیگری نمیخورد. در تفکرات دینی خواب رها شدن روح از قالب جسم و گردش آزاد آن بدون محدودیت است و بسیاری از علمای اهل دین بر این اعتقادند در خواب این روح شخص است که هوشیار است و حتی میتواند با روح های دیگر بر خورد داشته باشد برای همین دیدن مرده ها در خواب از نگاه دینی یک امر روحانی است و میتواند اطلاعاتی ورای آن چیز که در ذهن بیننده خواب وجود دارد به ارمغان داشته باشد در مورد این امر در کتب دینی مختلف بحث شده و روایات اسلامی نیز این خواب ها را که بعد روحانی دارند رویای صادقه نامیده  و حتی روش هایی برای فراخوانی شخصی که قبلا مرده است ارائه شده و بسیاری از همین نمونه خواب ها برای مثال موجود است که در اینجا اصلا نمیتوان در مورد بحث اعتقادی و دینی مربوطه بحث کرد.

آیا واقعا خواب ها اطلاعاتی بیشتر از آن چه که میدانیم میتوانند به ما بدهند جوابی که علم میدهد دست و پا شکسته و جواب دینی بی دلیل و برهان محکم است پس چرا آن را کاملا رد و یا قبول کنیم بعضی از محققان بر این امر معتقدند که ذهن در خواب میتواند از بعد اصلی خود خارج شده و در بعد های دیگر که از زمان حال جلوتر است با خود تداخل داشته باشد و ذهن چیزی را در خواب ببیند که قرار بوده در آینده شاهد آن باشد که این نظریه نیز در حد گمانه زنی است و هنوز علم هیچ راهی برای اثبات پیدا نکرده است.

اما نکته دیگر بحث کنترل خواب است که بر آن اهالی علم نیز مهر تایید زده اند اما با این فرض که ذهن همه چیز آن را میسازد نه چیزی از خارج از ذهن درست حرفی خلاف دینمداران.

اما کنترل خواب چیست و چگونه به دست می آید جوابی که میشود به صورت خلاصه به این مبحث داد دخالت ضمیر خود آگاه در فعالیت ضمیر ناخودآگاه است که وظیفه اش ساختن مجموعه ای از رویا ها و نمایش آن به ما در خواب است در این صورت ما خود خوابی را که میخواهیم ببینیم انتخاب و برنامه ریزی میکنیم در نگاه اول این چند سطر ابتدایی و کمی مضحک به نظر میرسند اما در باطن بسیار خوف انگیز و خطرناک میتوانند باشند. تداخل بین ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه در بسیاری از موارد باعث مشکلاتی همچون بحران های هویتی ذهنی ، دو شخصیته شدن ، عدم تمییز دادن رویا ها با واقعیت و سر درگمی های شدید ذهنی ، افسردگی های شدید و فراموشی شده است در مواردی حتی گزارشهایی از جنون و فراموشی تکلم نیز گزارش شده است که همه و همه کنترل خواب را نفرین شده و علوم مربوط به آن را جزو علوم قریبه قرار میدهد پس توصیه میشود اگر میخواهید حداقل همین یک سوم از زندگی را در آرامش باشید از این علوم دوری کنید.

اما نکته مورد بحث ما در اینجا تنها ثبت خواب برای بررسی های شخصیتی از خودمان و حل مشکلات با کمک گرفتن از اطلاعات اقتباسی از خواب ها میباشد که بسیار مفید مفرح و عمیق و کارآمد است.

پس از همین امشب یک کاغذ و قلم بالای سرتان بگزارید و هر صبح هر چند چند سطر کوتاه در مورد خواب شب قبل خود بنویسید و در پایان هفته آن ها را مطالعه کنید مطمئنا از نتیجه متعجب خواهید شد.

فقط کافیست یک بار امتحان کنید. 

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : معین امیری

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

 • معین امیری

  (38)

 • ← کتابی که می خوانم

  جاودانگی از میلان کوندرا

   

 • تاریخ فلسفه غرب از برتراند راسل

   

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :